KAIP IŠSIRINKTI AKINIUS

Didinamųjų akinių privalumai

Kiekvieną dieną vis daugiau odontologų įvertina didinamųjų akinių efektyvumą nustatant burnos ertmės būklę, atpažįstant ligą, tiriant periodonto kišenių gylį, protezų vagelių vientisumą, tiriant rentgeno nuotraukas ar aptinkant dantų akmenis. Su šiomis priemonėmis taip pat galima labiau kontroliuoti darbą aštriomis kiuretėmis ar skalerio instrumentais.
Didinamieji akiniai, kartu su paskutinių kelių metų naujovėmis skaitmeninėmis radiovaizdografijos sistemomis ir intraoralinėmis kameromis, ypač pagerino darbinio lauko vizualizavimą ir kartu pagreitino odontologijos vystymąsi. Savo ruožtu pacientai taip pat gali džiaugtis geresne burnos ertmės priežiūra bei gydymu.

Didžiausi gydytojų odontologų darbo rizikos veiksniai yra nepatogi padėtis, kuria jie yra priversti sėdėti ir dirbti ilgą laiko tarpą be jokios atramos nugarai, bei nedidelis darbo plotas ir pasikartojantys veiksmai, ribojantys veiksmų laisvę ir raumenų veiklą.
Taigi šie rizikos veiksniai – yra didžiausias iššūkis siekiant palengvinti gydytojo odontologo darbo ergonomiką. Didinimo priemonės gali prisidėti prie darbo palengvinimo sumažinant naudojamų įrankių kiekį. Pagerinus vizualizavimą, mažiau laiko reikės smulkiausių detalių dešifravimui.

Didinamųjų akinių tipai

Didinamieji ir dioptriniai akiniai yra dažnai painiojami. Didinamasis stiklas, naudojamas odontologijoje, gaminamas iš sudėtinių (skirtingai gaubtų teigiamų ir neigiamų) lęšių ir prizmių. Dioptrinis stiklas yra viena plokštuminė linzė, kur lūžtantys spinduliai sukuria padidintą vaizdą.

Didinamųjų akinių pasirinkimas yra ribotas. Labiausiai paplitę yra „TTL“ („Through-the-lens“ – „per lęšį“) ir „FLIP-UP“ didinamieji akiniai.

„TTL“ arba fiksuoti akiniai yra patogesni, nes jie yra arčiau veido ir akių, nei kitų tipų akiniai. Jų svoris yra subalansuotas tolygiai, todėl atitinkamai jie geriau laikosi. Dėl arti esančio lęšio didėja regėjimo laukas.

„FLIP-UP“ yra atlenkiami akiniai, kuriuos gydytojas gali patraukti iš regos lauko. Jam nereikia nusiimti visų akinių, jei reikia ką nors užsirašyti ar konsultuoti pacientą.

Svarbiausi kriterijai, renkantis didinamuosius akinius

Renkantis didinamuosius akinius svarbu atsižvelgti į darbinį atstumą, jo plotą ir pasvyrimo kampą.

Visi tikslūs didinamųjų akinių pasirinkimo kriterijų matavimai turi būti daromi gydytojo darbinėje vietoje.

Darbinis atstumas – tai atstumas nuo akies iki darbinio ploto. Šis kriterijus yra esminis renkantis akinius, nuo kurio iš esmės priklauso gydytojo poza ir patogumas. Tinkamai parinkus atstumą, išvengiama kaklo, smakro ir pečių pertempimo.

Darbinio lauko plotu, dar vadinamu „regos lauku“, yra laikomas lauko plotis ir gylis, kurį mato gydytojas pro didinamuosius akinius. Matuodamasis skirtingus lęšius, gydytojas odontologas/odontologė pastebės, kad kuo didesnis didinimas, tuo matomas mažesnis darbinis laukas. Didinimo dydžio pasirinkimas priklauso nuo gydytojo įpročių. Jei specialistas nori matyti tokį darbinį lauką, į kurį tilptų keturi dantys ar šiek tiek daugiau, tinkamas didinimas būtų 2 – 2,5 karto. Daugumai specialistų toks didinimas yra pakankamas, nors endodontai kartais renkasi didesnį 4,5 karto didinimą, kad geriau matytų kanalą.

Pasvyrimo kampas – tai akių pasvyrimo kampas, kai akys žiūri į darbinį lauką. Gydytojas turi dirbti patogioje padėtyje, kai nereikia pakelti smakro nuo krūtinės ar ištempti sprando ir pečių. Akiniai, kurie buvo parinkti teisingai įvertinus pasvyrimo kampą, turėtų ilgainiui apsaugoti nuo akių pavargimo.

Svarbu

Darbas su didinamaisiais akiniais nekenkia regėjimui – nei dirbant trumpesnį nei ilgesnį laiką. Tačiau kai kurie gydytojai, pradėję dirbti su akiniais, gali matyti neryškų vaizdą, jausti akių ir galvos skausmą. Bet, toliau dirbant su akiniais, šie pašaliniai veiksniai išnyksta. Nors prie šių akinių nepriprantama ir jie neįtakoja regėjimo, prie jų galima priprasti kaip prie gero darbinio įrankio, be kurio būtų sunku išsiversti.  • Gamintojas: ORASCOPTIC


UAB "Mardentas" -- Lazdynėlių g. 8, LT-04126 Vilnius -- Tel. (5) 233 74 02 Faks. (5) 233 77 86
Visos teisės saugomos © Mardentas