EXPASYL: RETRAKCINĖ PASTA

Tiksliam pogingivaliniam atspaudui nuimti yra atliekama dantenų retrakcija, kurios tikslas atitraukti dantenų kraštus nuo danties ir praplatinti gingivalinę kišenę.

Principas
Atvira vagelė ir hemostazė yra dvi esminės būtinosios sąlygos, norint padaryti tikslų pogingivalinį atspaudą.
Klasikiniai dantenų retrakcijos metodai, tokie kaip elektrochirurgija ar kiuretažas grąžtu, yra skausmingi. Be to, pažeidžiamas periodontas. Dantenų retrakcija, atliekama siūlu, yra taip pat skausminga, reikalaujanti daug pastangų. Neigiamos pasekmės – pažeidžiama epitelinė jungtis, prasideda uždegiminės reakcijos, dažnai gaunamas dvigubas atspaudas, „nusėda“ dantenos. Rezultatas – netikslus protezas, estetinės problemos.

Įvertinus visus su dantenų retrakcija iškylančius sunkumus ir siekiant suteikti daugiau komforto tiek pacientui, tiek odontologui, buvo sukurta nauja greita technologija – EXPASYL®.
EXPASYL yra retrakcinė pasta, skirta dantenų retrakcijai ir hemostazei. Jos veikimo principas – chemo-mechaninis.

Tyrimais įrodyta:
 • epitelinės jungties stiprumas yra 1 N/mm²;
 • vagelės atidengimui užtenka labai mažo slėgio (0,01 N/mm²), dantenos atsistato beveik iškart;
 • esant 0,1 N/mm² slėgiui, vagelė atidengiama 1,5 mm, o dantenų atsistatymas uždelsiamas 2 minutėms išlaikant 0,5 mm atvirą vagelę.
EXPASYL® gamintojai įvertino šiuos duomenis. Pastos, įvedamos į gingivalinę vagelę, spaudimas yra stabilus – 0,1 N/mm². Toks slėgis yra per mažas, kad būtų pažeista epitelinė jungtis, bet pakankamas, kad pastą palikus apie 1 minutę ir po to išvalius oro ir vandens srove, vagelė liktų atverta 0,5 mm dviems minutėms.
Gaminys nekietėja ir nebringsta. Į jo sudėtį įeina baltas molis, kuris suteikia pastai konsistenciją ir mechaninį poveikį, ir aliuminio chloridas (~ 15%), kuris sustiprina hemostatinį poveikį.

EXPASYL® pasta turi daug pritaikymo galimybių:
 • dantenų retrakcija ir hemostazė prieš darant pogingivalinį atspaudą,
 • plombuojant sunkiai prieinamus dantis prie dantenų,
 • bet kur, kur reikia atitraukti dantenas ar sustabdyti kraujavimą.
Gaminį sudaro:
 • pastos kapsulės,
 • įvedimo kaniulės,
 • aplikatorius.
Pasta tiekiama kapsulėse, uždaromose dangteliu. Priklausomai nuo klinikinės situacijos (vienas ar keli, krūminiai ar apatiniai priekiniai dantys), su viena kapsule galima paruošti nuo 4 iki 10 dantų. Įvedimo kaniulės, kurios yra lengvai sulenkiamos ranka, yra vienkartinės. Visos metalinės aplikatoriaus dalys yra valomos, dezinfekuojamos ir sterilizuojamos.

Pastabos
Pasta yra labai klampi, jos būsena labai priklauso nuo oro drėgmės ir aplinkos temperatūros. Palikus kapsulę neuždarytą (arba panaudotą, nesandariai uždarytą), pastos klampumas didėja ir ją įvesti darosi neįmanoma. Todėl kapsulę būtina iškart uždaryti, o panaudotos kaniulės nenaudoti dar kartą. Kapsules rekomenduojama laikyti kambario temperatūroje t.y. apie 20°C (drėgmės palaikymui į maišelį, kuriame yra laikomos kapsulės, galima įdėti drėgną vatos tamponą). Dėl pastoje esančio aliuminio chlorido gali rūdyti kaniulės ir aplikatorius, todėl kapsules reikia laikyti atskirai.

Po naudojimo:
Nuimti kaniulę, kapsulę išimti iš aplikatoriaus. Kaniulę išmesti. Uždaryti arba išmesti kapsulę. Nuvalyti aplikatorių. Kapsules laikykite atskirai nuo kaniulių ir aplikatoriaus.

Pastos įvedimas
Pastos įvedimo kaniulė yra 1,6 mm skersmens (išorinis matmuo) vamzdelis su disko formos skersiniu pjūviu. Pradedant įvesti pastą, kaniulės viršūnė visada turi būti atremta į danties paviršių kiek galima arčiau dantenos krašto. Įvedant pastą dantenos pakraštys ima keltis, todėl kaniulės padėtį reikia keisti.

Klinikiniai atvejai

Dantenų retrakcija be išankstinio dantų paruošimo
Šiuo atveju gingivalinė vagelė yra virtuali. Pradedant pastos įvedimą, kaniulė laikoma statmenai danties prie pat dantenos krašto. Įvedant pastą viršūnė spaudžiama statmenai dančiui, o pastebėjus kontaktą su dantenos pakraščiu (jis pabąla), viršūnė lenkiama taip, kad būtų statmena vagelės ertmei ir pasta imtų plėsti atsiradusią ertmę.Dantenų retrakcija po dantų paruošimo
Šiuo atveju tarp danties paviršiaus ir dantenos pakraščio yra šioks toks atstumas. Kaniulė laikoma statmenai danties kaklelio ir po truputį lenkiama taip, kad jos viršūnė būtų statmena atsiveriančiai vagelei. Vienas kaniulės viršūnės kraštas visada turi remtis į danties paviršių. Pasta įvedama lėtai ir atsargiai. Tinkamai įvedus pastą, dantenos pakraščiai pabąla. Jei reikia, procedūrą pakartokite.
Pastos šalinimas

Įvedus, pasta paliekama apie 1 – 2 minutes, o tada išskalaujama vandens ir oro srove. Išplauta vagelė nudžiovinama oro srove. Patarimas: šalinant pastą dirbkite atsargiai. Per stipri srovė duos „masažo efektą“ - į dantenas priplūs kraujo, todėl sutrumpės dantenų atsitraukimo laikas. Taip pat neliekite atitrauktos dantenos metaliniu daiktu – ji vėl gali imti kraujuoti.

Išvada
EXPASYL® pasta iškart duoda puikų rezultatą: greita ir neskausminga dantenų retrakcija nepažeidiant epitelinių junginių.


Pavyzdžiai

Dantenų retrakcija ir hemostazė

Plombavimas
Chirurgija
Apikalinė chirurgija
Implantavimas • Modelis: EXPASYL
 • Gamintojas: PIERRE ROLLAND-ACTEON GROUP


UAB "Mardentas" -- Lazdynėlių g. 8, LT-04126 Vilnius -- Tel. (5) 233 74 02 Faks. (5) 233 77 86
Visos teisės saugomos © Mardentas